Publicerad

02/07/2026


Jordabalken har kompletterats med nya regler om installation av laddpunkter. Reglerna återfinns i 8 kap. 20 a § avseende arrende och 12 kap. 27 a § avseende hyra.

Bestämmelserna innebär i huvudsak att den som hyr en bostad och har tillgång till en parkeringsplats i anslutning till bostaden – eller den som arrenderar en sådan parkeringsplats – kan begära att fastighetsägaren installerar en laddningspunkt för elfordon. Den som begär installationen ska själv stå för de kostnader som laddningspunkten medför.

Fastighetsägaren (hyresvärden eller jordägaren) får endast neka installation om det finns en befogad anledning. Om en begäran avslås kan frågan prövas av hyresnämnden respektive arrendenämnden.

Rätten gäller endast den som själv innehar bostaden och parkeringsplatsen och omfattar inte personer som har bostaden eller parkeringsplatsen upplåten till sig i andra hand.

Reglerna började gälla den 29 maj 2026.


Morris kommentar

För hyresvärdar

Hyresvärdar bör se över sina hyresavtal och sina rutiner för hantering av önskemål om laddningspunkter. Det kan vara lämpligt att redan nu utreda fastighetens tekniska förutsättningar, ta fram standardiserade processer för ansökningar och säkerställa att kostnadsfördelningen dokumenteras på ett tydligt sätt. Eftersom en begäran endast får avslås om det finns befogad anledning bör beslutsunderlag och skälen för ett eventuellt avslag dokumenteras noggrant.

För bostadshyresgäster med tillhörande parkeringsplats

Den som disponerar en parkeringsplats i anslutning till sin bostad får genom reglerna möjlighet att installera laddning för elfordon. Den som vill begära en laddningspunkt bör dock beakta att kostnaderna för installationen och laddningspunkten ska bäras av den som begär åtgärden. Det kan därför vara klokt att i ett tidigt skede föra dialog med hyresvärden om tekniska förutsättningar, kostnader och den praktiska utformningen av installationen.

En viktig begränsning är att rätten inte gäller för andrahandshyresgäster eller andra som endast disponerar bostaden eller parkeringsplatsen genom en andrahandsupplåtelse.


Relaterat innehåll

Ska entreprenören visa att självkostnaderna är skäliga på löpande räkning?

– En genomgång av Svea hovrätts dom den 18 juni 2026 (mål nr T 6078-24)

Svea hovrätt har i en ny dom, med ändring av hur domstolar tidigare bedömt frågan, svarat att ja, en entreprenör behöver visa att självkostnaderna är skäliga. Tvisten rörde flera intressanta entreprenadrättsliga frågor. I tvisten krävde entreprenören bland annat betalning för arbeten utförda på löpande räkning enligt självkostnadsprincipen med fasta timpriser enligt AB 04.