Morris Law legal rådgivare vid försäljning av Wackes till IDÉ Group AS
Morris Law har agerat legal rådgivare till ägaren av Wackes AB och Wackes AS vid försäljning av aktierna i Wackes AB och AS till IDÉ Group AS
Publicerad
13/03/2020
Den dramatiska utvecklingen i spridningen av covid-19-viruset väcker många frågor, inte minst avseende avtal. Antalet fall i Sverige har ökat och regeringen har infört restriktioner som kan komma att påverka hur bolag kan uppfylla sina åtaganden enligt befintliga avtal.
Morris Law har agerat legal rådgivare till ägaren av Wackes AB och Wackes AS vid försäljning av aktierna i Wackes AB och AS till IDÉ Group AS
Morris Law har agerat legal rådgivare till Åhléns Group i samband med bolagets framgångsrika emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 1 000 miljoner kronor. Obligationerna har en löptid om tre och ett halvt år och löper med en ränta om STIBOR 3 månader plus 5 procent per år.
Att driva en tvist innebär en ekonomisk risk även om caset är starkt. Det innebär också påfrestningar på företagets likviditet under tvistens gång. Dessa faktorer medför inte sällan att företag väljer att släppa även starka och välgrundade krav. Genom vårt samarbete med Litigium Capital erbjuder vi flexibla prismodeller som gör det möjligt att driva rättsprocesser utan att själv stå för hela kostnaden. Kunden behåller kontrollen över processen – vi delar risken.