Morris Law legal rådgivare vid försäljning av Wackes till IDÉ Group AS
Morris Law har agerat legal rådgivare till ägaren av Wackes AB och Wackes AS vid försäljning av aktierna i Wackes AB och AS till IDÉ Group AS
Publicerad
06/11/2024
Morris Law har agerat juridisk rådgivare och bistått Sweden Timber i samband med genomförandet av förvärvet av samtliga aktier i Aspa bruk från Ahlstrom
Aspa bruk producerar blekt och oblekt långfibrig sulfatmassa. Pappersmassan som tillverkas i Aspa är av högsta kvalitet och säljs över hela världen till en mängd olika användningsområden. Aspa har en kapacitet på 200 000 ton och har 174 anställda.
Sweden Timber är en svenskägd trä- och papperstillverkare med tillverkningsenheter i södra Sverige. Sweden Timber tillverkar hållbara pappersprodukter, sågade och hyvlade trävaror samt granulat i biokomposit, där trä ersätter plast.
Förvärvet av Aspa är ett ytterligare steg i Sweden Timbers strategi att fortsätta växa och utveckla företaget. Genom detta förvärv breddar Sweden Timber sin befintliga produktportfölj innehållande papper, trävaror och träfiberkomposit med pappersmassa.
Morris Law är stolta över att ha fått möjligheten att bistå Sweden Timber i denna transaktion. Teamet på Morris Law bestod huvudsakligen av Therese Andersson och Carl Friberg.
Morris Law har agerat legal rådgivare till ägaren av Wackes AB och Wackes AS vid försäljning av aktierna i Wackes AB och AS till IDÉ Group AS
Morris Law har agerat legal rådgivare till Åhléns Group i samband med bolagets framgångsrika emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 1 000 miljoner kronor. Obligationerna har en löptid om tre och ett halvt år och löper med en ränta om STIBOR 3 månader plus 5 procent per år.
Morris Law har agerat legal rådgivare åt säljarna av det svenska mjukvaruföretaget Programekonomi vid försäljning till norska Aritma.