Publicerad

16/01/2017

Morris Law har biträtt säljarna vid försäljning av samtliga aktier i Malmstolen AB till Scandinavian Business Seating Holding AB, vars mål är att fortsätta utveckla och förstärka Malmstolen som ett självständigt bolag och varumärke på marknaden inom ergonomisegmentet.


Morris Law har biträtt säljarna vid försäljning av samtliga aktier i Malmstolen AB till Scandinavian Business Seating Holding AB, vars mål är att fortsätta utveckla och förstärka Malmstolen som ett självständigt bolag och varumärke på marknaden inom ergonomisegmentet.

Malmstolen AB är ett familjeföretag som sedan 1994 tillverkar ergonomiska kontorsstolar i sin fabrik i Hunnebostrand och har en framgångsrik strategi med unika produkter och koncept.

Norska Scandinavian Business Seating är marknadsledande i Skandinavien inom design och tillverkning av sittmöbler för kontorsmiljöer i den privata och offentliga sektorn.

Morris Law:s team har i huvudsak bestått av Olof Myhrman, Caroline Ygge, Per Nylander och Christoffer Erlandsson.

Scandinavian Business Seating företräddes av Westermark Anjou med ett team av Carl-Adam Drakenberg som ansvarig partner/advokat (M&A), Lisa Gabrielsson, advokat (M&A) och Johan Åberg, partner (IP).

VILL DU VETA MER? KONTAKTA GÄRNA OSS PÅ MORRIS LAW

OLOF MYHRMAN Partner, Advokat Telephone: +46 10 722 36 11 Mobile: +46 738 26 47 77 E-mail: olof.myhrman@morrislaw.se


Relaterat innehåll

Morris Law legal rådgivare till Åhléns Group vid obligationsemission om 500 miljoner kronor

Morris Law har agerat legal rådgivare till Åhléns Group i samband med bolagets framgångsrika emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 1 000 miljoner kronor. Obligationerna har en löptid om tre och ett halvt år och löper med en ränta om STIBOR 3 månader plus 5 procent per år.