Morris Law legal rådgivare vid försäljning av Wackes till IDÉ Group AS
Morris Law har agerat legal rådgivare till ägaren av Wackes AB och Wackes AS vid försäljning av aktierna i Wackes AB och AS till IDÉ Group AS
Publicerad
05/11/2024
Morris Law har agerat legala rådgivare åt 4 SPACI Design AB vid försäljningen av fastigheterna Härryda Solsten 1:135 och Härryda Solsten 1:136 belägna i Mölnlycke företagspark.
Köpare är fastighetsbolaget Logistri Fastighets AB (publ), genom ett dotterbolag. Försäljningen genomfördes via bolag och fastigheterna omfattar en total uthyrbar yta om 3 721 m², fullt uthyrda till tre etablerade hyresgäster.
Den största hyresgästen är Midbec Tapeter, ett bolag inom säljarkoncernen, som i samband med transaktionen tecknade ett nytt hyresavtal. Logistri Fastighets AB (publ) är ett fastighetsbolag som investerar i kommersiella fastigheter främst inom segmenten lätt industri, lager och logistik.
Morris Laws projektgrupp har främst bestått av Per Nylander och Racine Ashjari.
Morris Law har agerat legal rådgivare till ägaren av Wackes AB och Wackes AS vid försäljning av aktierna i Wackes AB och AS till IDÉ Group AS
Morris Law har agerat legal rådgivare till Åhléns Group i samband med bolagets framgångsrika emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 1 000 miljoner kronor. Obligationerna har en löptid om tre och ett halvt år och löper med en ränta om STIBOR 3 månader plus 5 procent per år.
Morris Law har agerat legal rådgivare åt säljarna av det svenska mjukvaruföretaget Programekonomi vid försäljning till norska Aritma.