Christian Berner Tech Trade säkrar finansiering på 200 000 000 SEK


Publicerad

14/02/2020

Morris Law har agerat legal rådgivare till Christian Berner Tech Trade AB (publ) i samband med ingåendet av en revolverande kreditfacilitet på 200 MSEK.


Morris Law har agerat legal rådgivare till Christian Berner Tech Trade AB (publ) i samband med ingåendet av en revolverande kreditfacilitet på 200 MSEK.

Christian Berner grundades 1897 och är idag ett av Nordens ledande teknikhandelsföretag. Christian Berner Tech Trade AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm. Som ett led och viktig komponent i Christian Berner-koncernens fortsatta expansion genom förvärv, har bolaget ingått en kreditfacilitet på 200 000 000 SEK med SEB.

Morris Laws finansieringsteam har främst bestått av Björn Bjuggren och Elin Jansson.

För mer information, läs Christian Berners pressmeddelande här.


Relaterat innehåll

Morris Law legal rådgivare till Åhléns Group vid obligationsemission om 500 miljoner kronor

Morris Law har agerat legal rådgivare till Åhléns Group i samband med bolagets framgångsrika emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 1 000 miljoner kronor. Obligationerna har en löptid om tre och ett halvt år och löper med en ränta om STIBOR 3 månader plus 5 procent per år.

Flexibel prissättning för tvister

Att driva en tvist innebär en ekonomisk risk även om caset är starkt. Det innebär också påfrestningar på företagets likviditet under tvistens gång. Dessa faktorer medför inte sällan att företag väljer att släppa även starka och välgrundade krav. Genom vårt samarbete med Litigium Capital erbjuder vi flexibla prismodeller som gör det möjligt att driva rättsprocesser utan att själv stå för hela kostnaden. Kunden behåller kontrollen över processen – vi delar risken.

Morris Law och Litigium Capital ingår samarbetsavtal för finansiering av tvister

Morris Law och tvistfinansieringsbolaget Litigium Capital ingår samarbetsavtal för finansiering av tvister. Avtalet, som troligen är det första i sitt slag i Norden, innebär att Litigium Capital investerar i en portfölj av tvister som drivs av Morris Law med tillämpning av framgångsbaserad ersättning (sk. success fee).