Publicerad

08/05/2017

Morris Law har biträtt Campadre vid förvärvet av Members.com. Campadre, som är Nordens första och största shoppingklubb för exklusiva varumärken, förvärvar konkurrenten Members.com från Qliro Group / Nelly.


Morris Law har biträtt Campadre vid förvärvet av Members.com. 

Campadre, som är Nordens första och största shoppingklubb för exklusiva varumärken, förvärvar konkurrenten Members.com från Qliro Group / Nelly. Campadre tecknar samtidigt ett samarbetsavtal med Nelly och blir exklusiv kanal för deras shoppingklubbsförsäljning. Som en del i överenskommelsen blir Campadre också samarbetspartner till Qliro Financial Services avseende betalningslösningar i Norden.

Morrs Law, genom Carl Friberg och Jonas Toll, biträdde Campadre i samband med förvärvet.


Relaterat innehåll

Morris Law legal rådgivare till Åhléns Group vid obligationsemission om 500 miljoner kronor

Morris Law har agerat legal rådgivare till Åhléns Group i samband med bolagets framgångsrika emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 1 000 miljoner kronor. Obligationerna har en löptid om tre och ett halvt år och löper med en ränta om STIBOR 3 månader plus 5 procent per år.