Telavox har förvärvat Frontdesk
Morris Law har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med att Telavox AB förvärvat Frontdesk Nordic AB.
Publicerad
09/04/2020
Morris Law har biträtt säljaren i samband med att Mitsubishi Electric Europe B.V. förvärvar AQS Produkter AB. AQS har sålt kylaggregat och värmepumpar till den kommersiella marknaden i 35 år och besitter en hög teknisk kompetens och ett stort branschkunnande.
Morris Law har biträtt säljaren i samband med att Mitsubishi Electric Europe B.V. förvärvar AQS Produkter AB. AQS har sålt kylaggregat och värmepumpar till den kommersiella marknaden i 35 år och besitter en hög teknisk kompetens och ett stort branschkunnande. Fram till nu har Mitsubishi Electric i huvudsak sålt produkter för privatmarknaden och lätta kommersiella produkter i Sverige genom den skandinaviska filialen av Mitsubishi Electric Europe. AQS har varit huvuddistributör av varumärkena CLIMAVENETA och RC som tillverkas och ägs av Mitsubishi Electric Hydronic & IT Cooling Systems.
Morris Laws team bestod främst av Carl Friberg och Jesper Almqvist.
Morris Law har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med att Telavox AB förvärvat Frontdesk Nordic AB.
Morris Law har agerat legal rådgivare till Baneservice AS i samband med bolagets förvärv av Elektrosignal Infra AB i Sverige och Ratatek Oy i Finland från Expin Group AB (en del av Ratos).
Morris Law har agerat legal rådgivare till ägaren av Wackes AB och Wackes AS vid försäljning av aktierna i Wackes AB och AS till IDÉ Group AS