JOOL Markets arrangerar emission av företagsobligationer


Publicerad

12/09/2019

Morris Law har biträtt arrangören JOOL Markets AS vid emission av företagsobligationer av ett dotterbolag i danska Oskar Group. Detta till ett initialt belopp om ca 82 miljoner DKK med ett rambelopp på upp till 400 miljoner DKK. Emissionslikviden ska i huvudsak användas till att delvis finansiera förvärv och utveckling av fastigheter belägna i centrala Köpenhamn.


Morris Law har biträtt arrangören JOOL Markets AS vid emission av företagsobligationer av ett dotterbolag i danska Oskar Group. Detta till ett initialt belopp om ca 82 miljoner DKK med ett rambelopp på upp till 400 miljoner DKK. Emissionslikviden ska i huvudsak användas till att delvis finansiera förvärv och utveckling av fastigheter belägna i centrala Köpenhamn.

Oskar Group grundades 1955 och har sedan dess genomfört flertalet omfattande och profilerade fastighetsutvecklingar, främst i Köpenhamnsregionen.

JOOL Markets AS är en nordisk investmentbank med säte i Oslo, filialer i Norge, Sverige och Finland samt gränsöverskridande tillstånd till en rad europeiska länder. JOOL Markets AS strukturerar och placerar finansiella produkter med fokus på företagsobligationer och andra ränteplaceringar.

Morris Law biträdde JOOL Markets AS med den juridiska rådgivningen i samband med utgivandet av obligationen. Morris team bestod i huvudsak av Björn Bjuggren och Elin Jansson (båda bank och finans) med hjälp från flertalet jurister i Morris olika specialistgrupper.


Relaterat innehåll

Avfall eller resurs? Nytt lagförslag påverkar schaktmassornas rättsliga status

Vid nästan alla typer av bygg- eller anläggningsprojekt uppkommer betydande mängder schaktmassor. Trots att dessa massor i många fall är fullt användbara betraktas de regelmässigt som ett avfallsproblem snarare än en potentiell resurs. Konsekvenserna blir inte bara miljömässiga då avfall måste transporteras till en avfallsanläggning eller deponi, utan även projektekonomiska. Huruvida schaktmassor ska ses som avfall eller behandlas som en resurs är alltså en nyckelfråga för ett hållbart och kostnadseffektivt projekt.

Nya regler på hyresmarknaden

Regeringen har överlämnat propositionen “En mer flexibel hyresmarknad” (prop. 2025/26:187) till riksdagen. I propositionen lämnas en rad förslag som syftar till att skapa en mer flexibel hyresmarknad och att öka tillgången till bostäder.